Магазин

 • ПОНЕДЕЛНИК НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ „11 ОКТОМВРИ-ДЕНОТ НА НАРОДНОТО ВОСТАНИЕ“
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  11 октомври (Понеделник) ќе биде неработен ден за сите граѓани. Ова произлегува од празничниот ден Денот на народното востание. „Согласно со Законот за празниците, 11 октомври 2021 година (понеделник), Денот на народното востание, е државен празник. 11 октомври е неработен ден за сите граѓани.     Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека […]

 • ЦАРОТ Е ГОЛ
  Posted in: Вести, Магазин, Радовиш

  Василкија и Зага  беа сосетки  откако знаат за себе. Во исто време дојдоа како снаи од други градови во малото гратче каде секој со секој се знае. Василкија за љубов кон нејзиниот Митко ги напушти студиите по филологија и големиот град, а Зага убавата Пелагониска рамнина и своите мечти и дојде невеста во куќата на […]

 • ПРОМЕНЛИВО ОБЛАЧНО И ПОСВЕЖО СО ПОВРЕМЕНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Денес времeто ќе биде променливо облачно и посвежо. На места ќе биде нестабилно со пообилен пороен дожд, локално (над 20 л/м2) и појава на ретки грмежи. И утре променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд кои на места ќе бидат пообилни. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. До четврток ќе […]

 • СЛЕДУВА СОНЧЕВО ВРЕМЕ СО ЗНАЧИТЕЛНО ПОВИСОКИ ДНЕВНИ ТЕМПЕРАТУРИ
  Posted in: Вести, Магазин

  Во следните денови ќе преовладува сончево време со значително повисоки дневни температури. До сабота утринските температури ќе бидат многу ниски и на некои повисоки места ќе се спуштат и до 0 степени. Од вторник ќе има повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. До сабота утринските температури ќе бидат многу ниски и на некои од […]

 • ПОСВЕЖО ВРЕМЕ СО ПОВРЕМЕН ЛОКАЛЕН ДОЖД
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Денес ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со повремен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен и северозападен правец, кој ќе продолжи и утре. Од утре до сабота утринските температури ќе бидат многу ниски, и некои повисоки места ќе се спуштат и до 0 степени. За време на викендот повторно ќе […]

 • КАЛЕНДАРСКИ ЗАПОЧНУВА ЕСЕНТА
  Posted in: Вести, Магазин

  Денес, на 22 септември, во 21.21 часот започнува есента. Есента во земјава и на северната хемисфера почнува вечерва, а во  исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи пролетта. Првиот есенски ден е 265-иот ден во годината во годината и ќе трае 12 часа и 14 минути. Сонцето изгреа во 6 часот и 19 […]

 • 21 СЕПТЕМВРИ – СВЕТСКИ ДЕН НА МИРОТ
  Posted in: Вести, Магазин, Свет

  Секоја година на Светскиот ден на мирот се одбележува од целиот свет на 21 септември. Генералното собрание го прогласи ова како ден посветен на зајакнување на идеалите за мир меѓу сите народи и народности . На Меѓународниот ден на мирот насилствата и војните треба да запрат барем на еден ден. На денешниот ден, народите на Земјата треба […]

 • ВРЕМЕТО ДЕНЕСКА ВО ДРЖАВАВА ЌЕ БИДЕ УМЕРЕНО ОБЛАЧНО И НЕШТО ПОТОПЛ
  Posted in: Вести, Магазин

  Времето денеска во државава ќе биде умерено облачно и нешто потопло, најави Управата за хидрометеоролошки работи. Во западните делови повремено значително облачно со краткотраен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец, особено изразен во западните делови. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 17, а максималната ќе достигне од […]

 • ПЕРИОД НА СОНЧЕВО СО МАЛА ДО УМЕРЕНА ОБЛАЧНОСТ СО ТЕМПЕРАТУРИ ДО 30 СТЕПЕН
  Posted in: Вести, Магазин

  Во следните денови ќе има повеќе сончеви периоди и од денес дневните температури ќе бидат за 3 до 4 степени повисоко и понекаде во Повардарието ќе надминуваат 30°С. За време на викендот ќе има и услови за слаб локален дожд претежно во планинските подрачја. Денес времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, поголема […]

 • СРЕДА „8 СЕПТЕМВРИ“ ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА -НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ
  Posted in: Вести, Магазин

  8 Септември – Ден на независноста на Македонија, е во среда, а државниот празник е неработен ден за сите граѓани. Покрај него, до крајот на годината остануваат уште неколку неработни денови за сите граѓани на нашата земја. За сите граѓани 11 октомври, Ден на народното востание; 23 октомври, Ден на Македонската револуционерна борба; 8 декември, […]

Временска прогноза