Магазин

 • ОБЛАЧНО И РЕЛАТИВНО ТОПЛО ВРЕМЕ ДЕНЕСКА
  Posted in: Вести, Магазин

  Времето денес претпладне по оделни котлини, особено вдолж Повардарието, со појава на магла, во останатите делови сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот облачноста ќе се зголеми, па ќе преовладува умерено до значително облачно и релативно топло време. Ќе дува слаб ветер претежно од јужен правец. Во следните денови ќе преовладува променливо […]

 • НАУТРО ПО КОТЛИНИТЕ ЌЕ ИМА ПОЈАВА НА МАГЛА И НИСКА ОБЛАЧНОСТ, ПРЕКУ ДЕНОТ ЌЕ БИДЕ СОНЧЕВО СО УМЕРЕНА ОБЛАЧНОСТ И ПОТОПЛО
  Posted in: Вести, Магазин

  Денеска наутро по котлините ќе има појава на магла и ниска облачност. Преку денот ќе биде сончево со умерена облачност и потопло. Ќе дува слаб до умерен, а на места вдолж Повардарието повремено засилен ветер од јужен правец. Утре ќе биде сончево со мала локална облачност, по одделни котлини ќе има појава на утринска магла. […]

 • ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО ОД СЛЕДНИОТ ВИКЕНД
  Posted in: Вести, Магазин

  Зимското сметање на времето почнува секој последен викенд во октомври и трае до последниот викенд во март следната година, кога повторно настапува летното сметање на времето. Годинава стрелките на часовникот ќе се вратат еден час наназад во три часот наутро во недела, 31 октомври. Европскиот парламент на 4 март 2019 година изгласа да биде укинато сезонското […]

 • РЕЛАТИВНО ТОПЛО ВРЕМЕ, ПО КОТЛИНИТЕ И РЕЧНИТЕ ДОЛИНИ ЌЕ ИМА ПОЈАВА НА УТРИНСКА МАГЛА
  Posted in: Вести, Магазин

  Денеска наутро по одделни котлини и речни долини со појава на магла и ниска облачност. Преку денот сончево со мала до умерена, а кон крајот на денот со зголемена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец, поизразен во западните делови. И во сабота ќе се задржи релативно топло време, по котлините и […]

 • ДЕНЕСКА COНЧЕВО CO МAЛA УМEPEНA OБЛAЧНOCТ, ВИКEНДОВ МОЖНОСТ ЗА ДOЖД И НИСКИ ТEМПEPAТYPИ
  Posted in: Вести, Магазин

  До петок ќе се задржи стабилно и потопло време. По одделни котлини и речни долини ќе има појава на утринска магла и ниска облачност, особено во четврток. За време на викендот се очекуваат повремени врнежи од дожд. Дневната температура ќе биде во опаѓање, особено од недела. Денес претежно сончево, претпладне во јужните делови со појава […]

 • СТУДЕНО ВРЕМЕ СО ДОЖД И ВЕТЕР
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Во Македонија времето ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2) проследени со засилен северен ветер. На планините на северозапад врнежите ќе бидат од снег и ќе се формира снежна покривка од 10 до 15 см. Врнежи од снег ќе има и на некои повисоки […]

 • ПОВИСОКИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА ОД ДЕНЕСКА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемија 2,00 ден./литар, а малопродажните цени на „евродизел“ (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемија 2,50 ден./литар. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголеми за 1,630 денар/килограм, и со тоа малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 42,761 ден./кг. Од […]

 • 11 ОКТОМВРИ, ДЕН НА НАРОДНОТО ВОСТАНИЕ
  Posted in: Вести, Времеплов, Магазин

  На 11 Октомври 1941 борците од Првиот прилепски партизански одред го нападнаа бугарскиот полициски участок и телефонско-телеграфската мрежа во Прилеп, што го означи почетокот на организираното востание на македонскиот народ против бугарскиот, италијанскиот и германскиот окупатор за  ослободување на земјата. Следниот ден, на 12 октомври, се огласија и партизаните од Кумановскиот одред. 11 Октомври е […]

 • ТУЃИ ДВОРОВИ
  Posted in: Вести, Магазин

  Ајде да ви раскажам: Дојденец  сум, но моето шеесет и кусурно живеење во  градот под  Плачковица ми дава за право да се сметам за тукашен , дојдов како млад рудар во времето кога Рудникот го живееше својот зенит. Дојдов на година- две, останав цел живот. Формирав семејство кое го подигав со мојата плата и платата […]

 • СЛЕДУВА ПЕРИОД НА ОБЛАЧНО ВРЕМЕ, СО ВРНЕЖИ ОД ДОЖД
  Posted in: Вести, Магазин

  Денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и постудено. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец. Кон крајот на денот и во текот на ноќта во западните делови ќе има врнежи од дожд. Под влијание на влажна воздушна маса од утре следува период на претежно облачно време, преку денот […]

Временска прогноза