Македонија

 • СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ” – 8 Декември (петок) неработен ден
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Согласно Законот за празниците, 8 декември 2023 година (Петок) „Св. Климент Охридски” е неработен ден за сите граѓани на Македонија Свети Климент Охридски (роден во околу 840 година – починал на 27 јули 916 година во Охрид) — еден од првите средновековни словенски светци, научник, писател и просветител на Словените. Свети Климент Охридски бил еден […]

 • ПРОМЕДИКА ОФТАЛМОЛОГИЈА СЕКОГАШ ВО ЧЕКОР СО НАЈНОВИТЕ ТРЕНДОВИ
  Posted in: Билборд, Вести, Македонија

  ХИРУРГИЈАТА НА КАТАРАКТА Е НАШ ПРИОРИТЕТ! Промедика Офталмологија е врвна офталмолошка клиника која располага со најсовремена опрема во регионот и е секогаш во чекор со најновите трендови. Хирургијата на катаракта е приоритет на Промедика офталмологија со преку 15000 обавени операции. Одсега операција на катаракта подостапна од кога и да била со најсовремен центар за операција […]

 • ПРОМЕНЛИВО ВРЕМЕ СО СЛАБ ВЕТЕР, УТРЕ НАЈАВИ ЗА СНЕГ
  Posted in: Вести, Македонија

  Денес времето ќе биде променливо облачно по одделни котлини со појава на магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Во текот на ноќта во северозападните делови ќе има врнежи од дожд. Утринските температури ќе се движат од 1 до 7 степени, а дневните ќе бидат до максимални 16 степени. Утре ќе има […]

 • ОБВРСКА ЗА ВОЗАЧИТЕ – ВО ВОЗИЛО САМО СО ЗИМСКА ОПРЕМА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Да потсетиме дека од 15 ноември е обврската за носење на зимска опрема во автомобилите која ќе трае до  15 март, и е задолжително поседувањето пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возило, велосипед и запрежно возило за безбедно учество во сообраќајот на патиштата, како и на трактори за безбедно […]

 • ВО ТЕК Е ЈАВЕН ОГЛАС ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ ДРЖАВНО ЗЕМЈОДЕЛСКО ЗЕМЈИШТЕ ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ДОЛГОГОДИШНИ НАСАДИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Подигнување на долгогодишни насади (лозја, овоштарници, хмељ) и оранжерии за период до 30 години Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информира земјоделците дека е распишан јавен оглас за давање во закуп на државно земјоделско земјиште за површини над 3 хекатри по пат на електронско јавно надавање. Вкупната земјоделска површина која со овој јавен оглас […]

 • ПОНЕДЕЛНИК ПО ПОВОД ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА Е НЕРАБОТЕН ДЕН
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  23 Октомври,  Денот на Македонската револуционерна борба е неработен ден за сите граѓани на Македонија. Согласно Законот за празници следниот неработен ден за сите граѓани е 23 октомври (Понеделник), Ден на Македонската Револуционерна Борба.   Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун. Имено на 23 октомври 1893 година во куќата […]

 • СРЕДА НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ „11 ОКТОМВРИ-ДЕНОТ НА НАРОДНОТО ВОСТАНИЕ“
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  11 октомври (Среда) ќе биде неработен ден за сите граѓани. Ова произлегува од празничниот ден Денот на народното востание. „Согласно со Законот за празниците, 11 октомври 2023 година (среда), Денот на народното востание, е државен празник. 11 октомври е неработен ден за сите граѓани.   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате […]

 • ОО ЦРВЕН КРСТ УЧЕСТВУВАШЕ НА 29-ОТ ДРЖАВЕН НАТПРЕВАР ПО ПРВА ПОМОШ
  Posted in: Вести, Македонија, Репортажа

  Црвен крст на Македонија – Општинската организација Радовиш и оваа година со своја екипа учествуваше на 29-от државен натпревар по прва помош кој се одржа на 23.09.2023 година во Велес. Во конкуренција на 30 екипи, екипата на Општинската организација на Црвен крст Радовиш освои 10-то место. Горди сме на екипата по прва помош и на […]

 • 8 СЕПТЕМВРИ – „ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА“
  Posted in: Вести, Времеплов, Македонија

  Македонија денеска го одбележува „Денот на независноста“ – од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство, над 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 септември 1991 година, позитивно одговорија на референдумско прашање „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден […]

 • ОД ДЕНЕСКА ПОЧНУВА ИПАРД 2 ПОВИК ЗА ФИНАНСИСКАТА ПОДДРШКА
  Posted in: Вести, Македонија

  Вкупно 8,8 милиони евра ќе изнесува финансиската поддршка на последниот ИПАРД 2 повик што ќе биде објавен денеска. Крајниот рок за поднесување на барањата е 18 септември 2023 година, а инвестициите што ќе бидат одобрени, мора да се реализираат до 31 мај. Барањето за исплата треба да се достави до 30 јуни, а потоа Платежната […]

Временска прогноза