Македонија

 • НОВО ГОЛЕМО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,24 отсто во однос на oдлуката од 3 јануари. Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се зголемуваат за 0,50 денари/литар, додека малопродажните цени на еуридизел (Д-Е V) и […]

 • СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС, ПРЕДИЗВИКАНА ШТЕТА И ВОЗНЕМИРЕНОСТ
  Posted in: Магазин, Македонија

  Синоќа „Првиот земјотрес кој се случи во 22 часот и 43 минути беше со Рихтерова магнитуда ML5.6 а беше најсилно почувствуван од населението во југозападниот дел на Македонија и тоа со интензитет од V-VI степени според Европската макросеизмичка скала. Во централниот дел од Републиката беше почувствуван со интензитет од IV степени а во Скопје и […]

 • ПРЕД НАС Е ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД, ЧЕТВРТОК И ПЕТОК СЕ НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Овој четврток и петок се нeработни денови – Бадник и Божиќ. Согласно Законот за празниците 6 јануари (четврток), Бадник, ден пред Божиќ е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, 7 јануари 2022 година (петок), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.   Преземањето содржини […]

 • СЛЕДУВА ПЕРИОД НА ПРОМЕНЛИВО ОБЛАЧНО И ПОСВЕЖО ВРЕМЕ СО ПОВРЕМЕНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност која во текот на денот ќе се зголемува. Кон крајот на денот во западните делови ќе има локален дожд, а на планините снег. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува. Кон крајот на денот во западните делови […]

 • ПОСЛЕДНИОТ ДЕН ОД 2021 ГОДИНА – 11 НЕРАБОТНИ ДЕНА И 4 ПРОДОЛЖЕНИ ВИКЕНДИ СЛЕДУВААТ ВО 2022 ГОДИНА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Во претстојната, нова, 2022 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, пет се поврзуваат со викендот, но два празника неработни во ист ден. Лани имаше пет продолжени празнични викенди, а во 2020 година шест. Првиот продолжен викенд за сите граѓани ќе биде за време на божикните […]

 • НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ ВО 2022 ГОДИНА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Bo согласност со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ 01 јануари (сабота), Нова Година, 07 јануари (петок), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, 01 мај (недела), Ден на трудот, односно  02 мај (понеделник) е неработен […]

 • 21 ДЕКЕМВРИ-Ден на наставата на турски јазик, национален празник на Турците во Македонија
  Posted in: Вести, Македонија

  Припадниците на турската заедница во земјава денеска го одбележуваат Денот на настава на турски јазик, кој е единствен национален празник на Турците во Македонија и од 2007 година е неработен ден за нив. На 21 декември  се одбележува почетокот на наставата на турски јазик – на овој датум 1944 година, во основното училиште „Тефејуз“  во […]

 • 21 ДЕКЕМВРИ НЕРАБОТЕН ДЕН
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Министерството за труд и социјална политика соопштиа дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 21 декември 2021 година (вторник), Денот на настава на турски јазик е неработен ден за граѓаните припадници на турската заедница во Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на […]

 • ПРИЛАГОДЕНА БРЗИНА НА ДВИЖЕЊЕ, ПОЧИТУВАЊЕ НА ПОСТАВЕНАТА СООБРАЌАЈНА СИГНАЛИЗАЦИЈА – АМСМ препорачува
  Posted in: Вести, Македонија

  АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: ИЗВЕСТУВАЊЕ: На 19.12.2021 година, регионалниот пат с.Ранковце-с.Герман, поради наноси од снег, не е прооден за ПМВ. ОДРОНИ: На патниот правец А2 Свети Николе – Миладиновци на 10 км. пред Миладиновци, поради свлечиште и голем одрон, сообраќајот е пренасочен само на една коловозна лента во должина од 150 метри. На самото […]

 • ЛИЦА ОД РАДОВИШ СО ФАЛСИФИКУВАНИ ПЦР ТЕСТОВИ НА ТАБАНОВЦЕ
  Posted in: Вести, Македонија

  Регионалниот центар за гранични работи Север поднесе кривични пријави против У.Е.(43), У.Д.(24), У.Б.(20) од Радовиш, З.Д.(24) од Скопје, Б.Д.(33) од Гостивар, И.Д.(50), И.А.(52) од Скопје, Б.А,(52), Д.Д.(35), Ќ.Р.(36), Х.К.(54), поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување исправа” и „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија”. Пријавените, на Граничен премин Табановце приложиле […]

Временска прогноза