Македонија

 • АМСМ: НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ „БОГОРОДИЦА” И „ТАБАНОВЦЕ” СЕ ЧЕКА ОКОЛУ ПОЛОВИНА ЧАС
  Posted in: Вести, Македонија

  На граничниот премин „Богородица“ за излез и на преминот „Табановце“ за влез во државава има зголемена фреквенција, времето на чекање утрово е околу 30 минути, соопшти Автомотосојузот на Македонија. На останатите гранични премини од македонска страна нема поголеми задржувања за влез и излез од земјата. ЧЕТВРТОК, 3 АВГУСТ 2023 07:41:41 АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И […]

 • ВТОРИ AВГУСТ „ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА“ – НЕРАБОТЕН ДЕН
  Posted in: Вести, Македонија

  Денот на Републиката, 2 август (среда) е неработен за сите граѓани во Македонија. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија (“Службен весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07), 2 август – Денот на Републиката е неработен ден за сите граѓани на Македонија. На сите граѓани на Република […]

 • ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЕНЗИИТЕ ВО СЕПТЕМВРИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Преку Фејсбук, Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, објави дека пензионерите ќе добијат покачување на пензиите. „Обезбедивме постојан раст на пензиите. Согласно претходната методологија пензиите во месец јануари 2022 година пораснаа за 2.9%, Со новата методологија пензиите пораснаа за околу 21%.Септември 2022- 6.8%. Март 2023 – 8.4%, Септември 2023- 6% (проекција). За една година раст од околу 21% […]

 • НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА ГРАЃАНИТЕ ОД ПРАВОСЛАВНА ВЕРОИСПОВЕД – Петок ден пред Духовден
  Posted in: Вести, Македонија

  Петок пред Духовден, 02 јуни е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија. Според Законот за празниците, 02 јуни (петок), ден пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Македонија.     Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови    

 • НАМАЛЕН БРОЈОТ НА УЧЕНИЦИ ВО ОСНОВНИТЕ И ВО СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА
  Posted in: Вести, Македонија

  На крајот на учебната 2021/2022 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесувал 184 910, што претставува намалување за 0.6 % во однос на претходната учебна година, соопшти Државниот завод за статистика.   Во редовните средни училишта, бројот на учениците на крајот на учебната 2021/2022 година изнесува 69 378, што е намалување за 2.5 […]

 • ПОЛОЖЕНО СВЕЖО ЦВЕЌЕ ПО ПОВОД „ДЕНОТ НА ЕВРОПА“ И „ПОБЕДА НАД ФАШИЗМОТ“
  Posted in: Вести, Македонија

  Денес по повод  завршувањето на Втората светска војна, Денот на победата над фашизмот, и денот на Европа делегации положија свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци во паркот на младите во Радовиш. Свежо цвеќе положија делегации на Градоначалникот на општина Радовиш, Советот на општина Радовиш, делегација на Сојузот на борците и Здружението на пензионерите, делегации […]

 • ОГЛАС ЗА ДАВАЊЕ ВО ЗАКУП НА ЗЕМЈОДЕЛСКО ЗЕМЈИШТЕ ВО ДРЖАВНА СОПСТВЕНОСТ
  Posted in: Вести, Македонија

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, објави Јавен оглас бр.01/23 за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари по пат на електронско јавно наддавање објавен во (“Службен весник на Република Северна Македонија“ бр.94/23 од 04.05.2023 година). Предмет на Јавниот оглас е земјоделско земјиште во државна сопственост, со вкупна површина […]

 • 8 МАЈ – СВЕТСКИ ДЕН НА ЦРВЕНИОТ КРСТ И ЦРВЕНАТА ПОЛУМЕСЕЧИНА
  Posted in: Вести, Македонија, Свет

  На 8 мај 1828 година роден е големиот хуманист Анри Динан, основоположник на идејата за движењето на Црвениот крст. Во негова чест 8 мај се одбележува како Светски ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина, а неделата од 8-15 мај, како Недела на Црвениот крст и Црвената полумесечина.  Насекаде во светот Меѓународното Движење на Црвениот […]

 • 5 МАЈ – ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКОТ ЈАЗИК
  Posted in: Вести, Македонија

  На денешен ден, на 5 мај 1945 година, со Решение на Народната влада на Федерална Македонија е усвоена азбуката на македонскиот јазик, а по два месеци Министерството за просвета го озакони првиот правопис на македонскиот јазик. Овие два датуми не се внесени во календарот за празници на Собранието на Република Македонија, додека согласно со Законот […]

 • ГОЛЕМИОТ ПРАЗНИК ВЕЛИГДЕН -празникот на Христовото Воскресение
  Posted in: Вести, Македонија, Традиција, обичаи и култура

  Православните христијани се подготвуваат за прославување на најрадосниот христијански празник – Велигден, празникот на Христовото Воскресение. Со отворени срца, смиреност и радост, верниците гo прославуваат враќањето на Исус Христос од мртвите и победата над смртта, поздравувајќи се со зборовите „Христос Воскресе – Вистина Воскресе!“. Јајцето е најпопуларниот симбол на најсветлиот христијански празник. Традиционално пред Велигден […]

Временска прогноза