Македонија

 • ЗАВРШИ ЗИМСКИОТ РАСПУСТ, ЌЕ ИМА И ПРОЛЕТЕН – учениците се вратија во училишните клупи
  Posted in: Вести, Македонија

  По тринеделниот зимски распуст, основците и средношколците се вратија во училишните клупи за да ја продолжат наставата од второто полугодие на 2023/2024 година. Ќе имаат уште еден, пролетен одмор, од 29 април до 6 мај 2024, што е новина оваа учебна година. Ново е и што учениците во основните училишта ќе учат до 17 јуни, […]

 • ОБЈАВЕН ЈАВЕН ПОВИК ЗА ДАВАЊЕ ПОД ЗАКУП НА ЗЕМЈОДЕЛСКО ЗЕМЈИШТЕ
  Posted in: Вести, Македонија, Радовиш

  Распишани 4 јавни повици за давање под закуп на земјоделско земјиште до 3 хектари, распоредени во 34 региони во 878 катастерски општини Како министерство, нашата цел, сите овие години е секоја една обработлива земјоделска површина да ја ставиме на располагање за земјоделците и во функција за производство на домашна храна. Токму во таа насока министерството […]

 • ПОНЕДЕЛНИК НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07), 7 јануари, Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 8 јануари (понеделник) 2024 година е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, им […]

 • ДЕНЕСКА, 21 ДЕКЕМВРИ НЕРАБОТЕН ДЕН
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Министерството за труд и социјална политика соопштиа дека согласно со Законот за празниците, Денот на настава на турски јазик е неработен ден за граѓаните припадници на турската заедница во Македонија.   На сите граѓаните припадници на турската заедница од редакцијата на RadovisNews им го честитаме празникот „Денот на наставата на турски јазик“.   Преземањето содржини […]

 • СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ” – 8 Декември (петок) неработен ден
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Согласно Законот за празниците, 8 декември 2023 година (Петок) „Св. Климент Охридски” е неработен ден за сите граѓани на Македонија Свети Климент Охридски (роден во околу 840 година – починал на 27 јули 916 година во Охрид) — еден од првите средновековни словенски светци, научник, писател и просветител на Словените. Свети Климент Охридски бил еден […]

 • ПРОМЕДИКА ОФТАЛМОЛОГИЈА СЕКОГАШ ВО ЧЕКОР СО НАЈНОВИТЕ ТРЕНДОВИ
  Posted in: Билборд, Вести, Македонија

  ХИРУРГИЈАТА НА КАТАРАКТА Е НАШ ПРИОРИТЕТ! Промедика Офталмологија е врвна офталмолошка клиника која располага со најсовремена опрема во регионот и е секогаш во чекор со најновите трендови. Хирургијата на катаракта е приоритет на Промедика офталмологија со преку 15000 обавени операции. Одсега операција на катаракта подостапна од кога и да била со најсовремен центар за операција […]

 • ПРОМЕНЛИВО ВРЕМЕ СО СЛАБ ВЕТЕР, УТРЕ НАЈАВИ ЗА СНЕГ
  Posted in: Вести, Македонија

  Денес времето ќе биде променливо облачно по одделни котлини со појава на магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Во текот на ноќта во северозападните делови ќе има врнежи од дожд. Утринските температури ќе се движат од 1 до 7 степени, а дневните ќе бидат до максимални 16 степени. Утре ќе има […]

 • ОБВРСКА ЗА ВОЗАЧИТЕ – ВО ВОЗИЛО САМО СО ЗИМСКА ОПРЕМА
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  Да потсетиме дека од 15 ноември е обврската за носење на зимска опрема во автомобилите која ќе трае до  15 март, и е задолжително поседувањето пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возило, велосипед и запрежно возило за безбедно учество во сообраќајот на патиштата, како и на трактори за безбедно […]

 • ВО ТЕК Е ЈАВЕН ОГЛАС ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ ДРЖАВНО ЗЕМЈОДЕЛСКО ЗЕМЈИШТЕ ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ДОЛГОГОДИШНИ НАСАДИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Подигнување на долгогодишни насади (лозја, овоштарници, хмељ) и оранжерии за период до 30 години Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информира земјоделците дека е распишан јавен оглас за давање во закуп на државно земјоделско земјиште за површини над 3 хекатри по пат на електронско јавно надавање. Вкупната земјоделска површина која со овој јавен оглас […]

 • ПОНЕДЕЛНИК ПО ПОВОД ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА Е НЕРАБОТЕН ДЕН
  Posted in: Вести, Магазин, Македонија

  23 Октомври,  Денот на Македонската револуционерна борба е неработен ден за сите граѓани на Македонија. Согласно Законот за празници следниот неработен ден за сите граѓани е 23 октомври (Понеделник), Ден на Македонската Револуционерна Борба.   Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун. Имено на 23 октомври 1893 година во куќата […]

Временска прогноза