Времеплов

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 13 СЕПТЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1506.- Умре италијанскиот сликар и гравер Андреа Мантења кој ги изработил величенствените фрески во црквите на еремите во Падова и во дворецот во Мантова, урнати во Втората светска војна. 1592.- Умре францускиот писател и филозоф Мишел Ејквем де Монтењ, обновувач на интелектуалниот скептицизам и предвесник на слободните општествени мисли во 17. и 18. век. Де Монтењ сметаше дека […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 11 СЕПТЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1773.- Убиен е Счепан Мали, лажниот руски цар Петар III, кој им се наметнува на Црногорците како владетел. За време на неговото владеење во 1767 година, тој ги помири племињата, воведе суд, започна попис на населението и имотот и започна да гради патишта. Според легендата, тој бил убиен од слуга, венецијанско-турски агент по наредба на […]

 • 8 СЕПТЕМВРИ – „ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА“
  Posted in: Вести, Времеплов, Македонија

  Република Македонија денеска го одбележува „Денот на независноста“ – од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство, над 95 отсто од граѓаните што излегоа на референдумот на 8 септември 1991 година, позитивно одговорија на референдумско прашање „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 05 СЕПТЕМВРИ …
  Posted in: Времеплов

  1568.- Роден е Томазо Кампанела, италијански филозоф, доминиканец. Во делото “Сончева држава”, напишано по примерот на Платон и на Томас Мор го изложи своето сфаќање за идеално општествено уредување како еден вид социјалистичка република. Умре во Париз, во 1639 година. 1585.- Роден е Арман Жан ди Плеси Ришелје, француски државник, кардинал, прв министер на Луј Тринаесетти. Ги […]

 • 25 Август 1897 година – „ДЕДИНСКА АФЕРА“
  Posted in: Времеплов, Магазин, Радовишка околија

  Радовишка околија: ДЕДИНО 25 Август 1897.- Во атарот на селото Дедино, Радовишко, раководителот на револуционерната организација од Радовиш, учителот Тодор Станков, заедно со селската полиција убија двајца Турци колџии, а главаторот на колџиите, злогласниот Агато, ранет успеал да избега и да ги извести властите. Уште истиот ден Дедино беше блокирано од Турците, а селаните беа подложени […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 14 АВГУСТ …
  Posted in: Времеплов

  1784.- На островот Кодијак, на Алјаска била формирана  првата руска колонија. Царска Русија ја продала Алјаска на САД во 1867 година за 7,2 милиони американски долари. Во 1963 година Алјаска станала една од сојузните држави на САД. 1867.- Во Кингстон Хил бил роден Џон Голсворди, англиски писател, романсиер, драмски писател и поет. Познати му се пиесите „Сребрена кутија“, […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 12 АВГУСТ …
  Posted in: Времеплов

  1762.- Роден е Кристоф Вилхем Хуфеланд, германски лекар. Станал познат по делото „Макробиотика“, објавено во 1796 година, кое било преведено речиси на сите европски јазици и на кинески. Според тоа дело е наречена науката за зачувување и за одржување на здравјето. Умрел во Берлин, во 1836 година. 1848.- Во близина на градот Честерфилд умрел Џорџ Стивенсон, англиски пронаоѓач, „татко на […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 11 АВГУСТ … Беше донесена одлука и усвоени знамето со црвена боја и со 16-крако златно-жолто сонце..
  Posted in: Времеплов

  На денешен ден 11 август 1992 година со одлука на Собранието на Република Македонија беа усвоени знамето со црвена боја и со 16-крако златно-жолто сонце, со осум основни и осум споредни сончеви зраци. Тоа беше замена за дотогашното знаме со идеолошки симбол од времето на СФРЈ, односно Социјалистичка Република Македонија, кое исто така беше со […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 08 АВГУСТ …
  Posted in: Времеплов

  117.- Умре Марко Улпиј Трајан, римски император, со потекло од Шпанија. За време на неговото владеење (98 до 117 година), Римската империја имала најголема територија со околу 70 милиони жители. 1786.- Францускиот алпинист Мишел Габриел Пакар и неговиот носач Жак Балма први го освоиле Мон Блан, највисокиот врв во западниот дел на Европа. 1815.- Бившиот француски цар […]

 • „СКОПЈЕ СЕ СЕЌАВА“ 58 години од катастрофалниот земјотрес кој го погоди градот Скопје!
  Posted in: Вести, Времеплов

  Скопје и годинава со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога градот се разбуди во урнатини. Традиционално во 10 часот пред Споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес на Градските гробишта во Бутел, официјални делегации и претставници на институции ќе положат цвеќе. Катастрофалниот земјотрес се случи на 26 […]

Временска прогноза