Хроника

 • ЧЕТВОРИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ РАДОВИШ-ШТИП
  Posted in: Вести, Македонија, Хроника

  На магистралниот пат Штип-Радовиш синоќа дошло до судир помеѓу патничко возило „БМВ“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Ј.И. (29) од Струмица и патничко возило „Цитроен Берлинго“ со битолски регистарски ознаки, управувано од Г.И. (40) од с.Утово, битолско. Со повреди се здобиле двајцата возачи и двајца сопатници во возилата: Ј.В. (22) од Струмица во возилото […]

 • ИЗГОРЕ МАГАЦИН И РАБОТИЛНИЦА ВО СУЛДУРЦИ
  Posted in: Вести, Хроника

  Изгореа вилушкари, автомобил и други предмети во магацин во Сулдурци На 21/22 февруари во временскиот период од 20 до 7 часот во радовишкото село Сулдурци во магацин на фирма, од засега непознати причини избувнал пожар. Од пожарот биле опожарени магацинот со дел од покривната конструкција, два рачни вилушкари, електронска вага, семенски материјал, кутии со разновидна стока […]

 • РАДОВИШАНЕЦ УКРАЛ ЦРКОВЕН СЕФ ОД ЦРКВА ВО СТРУМИЦА
  Posted in: Вести, Хроника

  РАДОВИШАНЕЦ УКРАЛ ЦРКОВЕН СЕФ ОД „СВЕТИ 15 ТИВЕРИОПОЛСКИ СВЕШТЕНОМАЧЕНИЦИ“ Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против  Н.Н (39) од Радовиш, поради постоење на  основано сомневање дека пријавениот сторил кривичното дело „Тешка Кражба“  по чл.236 а в.в 19 од КЗ на РМ. – пренесува порталот на ТВ Вис.  Имено, […]

 • (фото) ОПАСНОСТ НА РЕГИОНАЛНИОТ ПАТ РАДОВИШ-КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче, Хроника

  Голема опасност за сообраќајното движење на регионалниот пат Радовиш кон Конче (после Дедино). Свлечиштето кое повеќе пати беше санирано во текот на вчерашниот и денешниот ден се повеќе се проширува и патот е останат минимален за нормално движење на возилата. Жителите од Конче и другите населени места загриижени за овој проблем кој  може да допринесе […]

 • ГОЛЕМА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ РАДОВИШ-СТРУМИЦА
  Posted in: Вести, Хроника

  Голема сообраќајна несреќа на патот Струмица-Радовиш се случи вечерва околу 19:00 часот. Повеќе од 15 лица се вклучени во несреќата, 6 автомобили и едно товарно возило јавува Струмица Денес. Сообраќајната несреќа ја предизвикало возилото со марка BMW раскажуваат очевидци. Нема загинати, но има повеќе повредени. Подолу на фотографиите се дел од возилата кои учествуваа во […]

 • 88 ГОДИШЕН СТАРЕЦ СЕ ОБИДЕЛ ДА СИЛУВА СОСЕЛАНКА ВО ВОИСЛАВЦИ
  Posted in: Вести, Хроника

  Како што пренесува Канал 5  Пoлициската станица од Радовиш поднесе кривична пријава против лице од село Воиславци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “силување во обид“. На 16.01.2018 година околу 08,10 часот во село Воиславци, во близина на селската продавница, пријавениот се обидел да изврши полови дејствија врз жителка на истото село. […]

 • ФАТЕН ДРВОКРАДЕЦ! ИСЕКОЛ 18,149 МЕТРИ КУБНИ ДАБОВО ДРВО
  Posted in: Вести, Хроника

  Надворешна канцеларија за криминалистички работи Радовиш поднесе кривична пријава против лице од село Горни Липовик за сторено кривично дело кражба на шума. Пријавениот на 23 декември 2017 година околу 16 часот на местото викано “Било“, атар на село Горни Липовик, исекол и одзел 18,149 метри кубни дабово огревно дрво, со што се стекнал со противправна […]

Временска прогноза