Регион

 • ПРЕКУГРАНИЧНА СОРАБОТКА ВО СПРАВУВАЊЕ СО ШУМСКИ ПОЖАРИ
  Posted in: Вести, Регион, Репортажа

  Со заеднички сили и позитивна енергија тече петтото дружење на пожарникарите и доброволците од југоистокот на Македонија и југозападот на Бугарија. Пожарникарите како домаќини на вежбата со опремата со која располагаат демонстрираа полнење на 10 тонски базен со помош на потопни пумпи, кој се користи при гаснење на големи шумски пожари во тешко пристапни места. […]

 • ГРАДОНАЧАЛНИКОТ РИСТОВ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОВЕТОТ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА ЈУГОИСТОЧНИОТ ПЛАНСКИ РЕГИОН
  Posted in: Вести, Регион

  Градоначалникот на општина Радовиш Ацо Ристов денес на седницата на Советот на градоначалници на Југоисточниот плански регион беше едногласно избран за нов претседател на овој Совет. Седницата беше одржана во Гевгелија.   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 • ЖЕНИТЕ ВОЗАТ ОДГОВОРНО! ЗАТОА ШТО? – Среќен 8ми Март!
  Posted in: Вести, Радовиш, Регион

  Денес во чест на меѓународниот ден на жената 8-ми Март Секторот за внатрешни работи Струмица спроведе превентивна активност при што на подрачје на Струмица на жени возачи им беа поделени флаери со едукатива содржина.   Исто така активноста беше спроведена и на подрачје на Радовиш, каде што на неколку локации на жените возачи им подарија […]

 • КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА 33 ГОДИШНО ЛИЦЕ ОД СТРУМИЧКО ЗА ОБИД ЗА УБИСТВО
  Posted in: Вести, Регион

  Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал во координација со полициски службеници Одделението за внатрешни работи Струмица по преземени мерки и активности во текот на вчерашниот ден го лишија од слобода Ф.Д.(33) од Струмица, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело обид за убиство. Имено, на 24.12.2021 во СВР […]

Временска прогноза