Хроника

 • ДВАЈЦА ЗАГИНАТИ И 17 ПОВРЕДЕНИ МИГРАНТИ ВО СООБРАЌАЈКАТА КАЈ БУЧИМ
  Posted in: Вести, Хроника

  Две лица загинаа, а 17 се повредени во сообраќајната несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Радовиш-Штип, во близина на рудникот Бучим. До сообраќајната несреќа дошло кога товарно возило од марката „ивеко“ удрило во ограда од мост. Во возилото се превезувале мигранти од Бангладеш и Шри Ланка, а возачот избегал од местото на несреќата, […]

 • НАПРАВИЛЕ СООБРАЌАЈКА, ГО НАПАДНАЛЕ И МУ ГО УКРАЛЕ ВОЗИЛОТО!
  Posted in: Вести, Хроника

  На 23.06.2018 година околу 18,00 часот на локалниот пат с.Брест-регионален пат Штип-Радовиш, се случила сообраќајна незгода меѓу патничко моторно возило  “Голф 3“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Т.С. (50) од с. Брест и патничко моторно возило “Фиат Пунто“ без регистарски ознаки, управувано од непознато лице. Според пријавеното, кога Т.С. излегол од возилото и сакал […]

 • (Фото) САНИРАЊЕ НА ШТЕТИТЕ ОД НЕВРЕМЕТО
  Posted in: Вести, Радовиш, Репортажа, Хроника

  Општина Радовиш превзема оперативни мерки за санирање на штетите од невремето што го зафати Радовиш и населените места во вчерашниот ден. Механизацијата и екипите се на терен и ги расчистуваат наносите.   

 • (Фото) РАДОВИШ ПОД ВОДА !
  Posted in: Вести, Радовиш, Репортажа, Хроника

  За неполн час Радовиш беше зафатен со силно невреме со обилни врнежи од град и дожд,  кое предизвика голем број на поплавени домови и објекти, како и штета на земјоделските посеви. Епилог на денешното невреме со силниот ветер, турнатите дрвја, оштетениот коловоз, и предизвиканите штети низ целиот град. Фотографии од граѓани.  

 • ЖИТЕЛ ОД КОЏАЛИЈА ШВЕРЦУВАЛ 43 МИГРАНТИ
  Posted in: Вести, Хроника

  Полицијата вчера на автопатот Куманово -Табановце, открила товарно моторно возило со скопски таблици во кое биле пренесувани 43 мигранти, а на возачот по потекло од радовишко му е одреден 30-дневен притвор. Како што соопшти МВР, вчера околу 09,20 часот на автопатот во правец од Куманово кон Табановце поточно, кај с.Костурник, од страна на патролна служба […]

 • ИЊЕВО: ТАТКО СИ ГО ПРЕТЕПА СИНОТ- СВР СТРУМИЦА ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА!
  Posted in: Вести, Хроника

  Како што пренесува порталот Струмица Денес, Секторот за внатрешни работи од Струмица поднесе кривична пријава против 55- годишник од село Горно Ињево-радовишко поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“.   На 25.05.2018 година околу 17,00 часот во село Горно Ињево во близина на куќата на С.К. татко на пријавениот, во […]

 • 26-ГОДИШНО МОМЧЕ ОД РАДОВИШКО ЗАГИНА ОТКАКО ПАДНАЛ ВО ПРОВАЛИЈА
  Posted in: Вести, Хроника

  Tракторист од радовишкото село Коџалија починал вчера отако со трактор паднал во провалија.   МВР соопшти дека Џ.М. (26) од с.Коџалија околу околу 16.00 часот додека орал нива во с.Супурге, изгубил контрола по што паднал во провалија и починал. Смрт била констатирана од лекар, а увид на местото извршила екипа од Полициска станица Радовиш.   […]

 • ВО РАДОВИШ ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА ЕВРОПА И ПОБЕДА НАД ФАШИЗМОТ
  Posted in: Вести, Радовиш, Свет, Хроника

  Денес по повод 73-годишнината од завршувањето на Втората светска војна, Денот на победата над фашизмот, и денот на Европа делегации положија свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци во паркот на младите во Радовиш. Свежо цвеќе положи и делегации на Градоначалникот на општина Радовиш, Советот на општина Радовиш, делегација на Сојузот на борците и Здружението […]

 • РАДОВИШКИТЕ ВОЗАЧИ ОСТАНАА БЕЗ СВОИТЕ АКУМУЛАТОРИ
  Posted in: Вести, Хроника

  Крадци од Радовиш украле 14 акумулатори од камиони и трактори Секторот за внатрешни работи Струмица до ОЈО Радовиш поднесе кривични пријави против четворица радовишани поради сомневање дека сториле тешка кражба. Во периодот од 26. минатиот месец до 18. март осомничените Џ.Д, С.А, У.У, и М.Ј од шест товарни возила, кои биле паркирани на паркинг плацеви […]

Временска прогноза