Свет

 • 1-ви Октомври „МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА СТАРИТЕ ЛИЦА“
  Posted in: Вести, Свет

  Овој ден е назначен од страна на Генералното собрание на Обединетите нации на 14 декември 1990 година. Официјалните податоци говорат дека речиси 700 милиони луѓе се на возраст над 60 години. До 2050 година, 2 милијарди луѓе, над 20 % од светското население, ќе бидат на возраст на 60 години или постари. Имајќи го ова […]

 • РАДОВИШАНЕЦОТ ТОМЕ ДАНЕВСКИ СО УСПЕСИ ОД „BODYBUILDING & FITNESS WORD CHAMPIOSHIP“
  Posted in: Вести, Свет, Спорт

  Нашиот сограѓанин Томе Даневски кој во последната деценија е максимално посветен кон нутрицизмот и финесот, викендот што измина неговиот труд резултираше со едно големо достигнување и постигнување на високи резултати на BODYBUILDING & FITNESS WORD CHAMPIOSHIP во Копер, Република Словенија. Целиот успех се резултати со основање на неговиот концепт за здрав –живот IZIDA LIFE, изработка […]

 • ГРЦИЈА ОСТАНУВА ЗАТВОРЕНА УШТЕ ЕДНА СЕДМИЦА ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ДРЖАВЈАНИ
  Posted in: Вести, Свет

  Границите на Грција остануваат затворени за македонските државјани за уште една седмица, со оглед на тоа дека грчката Влада ја продолжи до 26 април 2021 година министерска одлука за копнените граници и забраната за влез на државјани за трети земји, јави дописничката на МИА од Атина. Во новата министерска одлука, промени има за државјани на […]

 • КАРАНТИН УШТЕ ЕДНА НЕДЕЛА ВО ГРЦИЈА, УЧИЛИШТАТА ЗАТВОРЕНИ
  Posted in: Вести, Свет

  Затворени основните и средните училишта во цела Грција до 29 март, онлајн настава ќе следат и учениците во деловите од земјата каде што се одржуваше редовна настава со физичко присуство, а паралелно карантинот и рестрикциите во Грција се продолжуваат за уште една седмица, јави дописничката на МИА од Атина. Заменик-министерот за цивилна заштита на Грција […]

 • БУГАРИЈА: 10 ДЕНА ПОД ЦЕЛОСЕН КАРАНТИН
  Posted in: Вести, Свет

  Рестриктивни мерки за десет дена се воведуваат низ Бугарија од понеделник, најави министерот за здравство на Бугарија, Костадин Ангелов на брифинг во Советот на министри. Посетите на ресторани се запрени, дозволени се само испораки за дома и канцеларии. Сите сопственици на хотели да ги организираат своите активности за посетителите да вечераат во собите. Градинките престануваат […]

 • ГРЦИЈА ГИ ОТВAРА ТУРИСТИЧКИТЕ МЕСТА
  Posted in: Вести, Свет

  Под слоганот „All you want is Greece“ (Сè што сакаш е Грција), и со почитување на здравствените протоколи, со вакцинација, негативен тест или антитела на посетителите, Грција има амбиција на 14 мај да го отвори туризмот, согласно планот што денеска го презентираше министерот за туризам на Харис Теохарис во рамките на Меѓународниот саем во Берлин. […]

 • ПРОДОЛЖУВА ЗАБРАНАТА ЗА ВЛЕЗ НА СТРАНЦИ ВО ГРЦИЈА
  Posted in: Вести, Свет

  Продолжи забраната за влез во земјата, а прашање е дали ќе може да се влезе во Грција и после тоа. Според новата одлука, сите мерки што важат за влез на странски државјани во Грција се продолжуваат до 22 февруари 2021 година. Во исто време, мерките во Грција се уште построги од вчера, така што земјата […]

 • БЕЗ НЕГАТИВЕН ПЦР-ТЕСТ ЗА ВЛЕЗ ВО БУГАРИЈА КАРАНТИН ЗА ГРАЃАНИТЕ
  Posted in: Вести, Свет

  Бугарските државјани од денеска до 30 април, кои влегуваат во земјата и лицата со статус на постојан или долготраен престој на територијата на Бугарија, доколку немаат негативен резултат на ПЦР-тест направен 72 часа пред влез во земјата, ќе бидат ставени во 10-дневен карантин. Одлуката се однесува и на членовите на нивните семејства. Карантинот би можел […]

 • НЕГАТИВЕН „ПЦР ТЕСТ“ ЗА ВЛЕЗ ВО СРБИЈА
  Posted in: Вести, Свет

  ПЦР негативен тест ќе биде неопходен за влез во Србија од 20 декември, а оваа мерка, во зависност од развојот на епидемиолошката состојба, може да трае до 10 јануари следната година, одлучи кризниот штаб на српската влада за борба против коронавирусот. По завршувањето на денешната седница, членката на ова тело и министерка за труд и […]

 • ГРЦИЈА: МОЖНО ВОВЕДУВАЊЕ ЦЕЛОСЕН КАРАНТИН ДО 30 НОЕМВРИ
  Posted in: Вести, Свет

  Грчката влада предложи воведување карантин низ целата земја во времетраење од три недели, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Премиерот Киријакос Мицотакис соопшти  дека новите мерки можат да стапат на сила во сабота (7-ми ноември). Обраќајќи се на националната телевизија, тој истакнал дека ќе имаат илјадници луѓе во болниците ако продолжи истата стапка […]

Временска прогноза