Свет

 • СЕУШТЕ ГОЛЕМ БРОЈ НА ПРАВИЛА НА ЗЕМЈИТЕ КОИ ГИ ОТВОРИЈА ГРАНИЦИТЕ
  Posted in: Вести, Македонија, Свет

  Европските земји денес олеснаа некои гранични контроли воведени во пандемијата на Kовид-19, но затворањето на Шпанија, голем број други ограничувања и новите методи за граничен премин покажуваат дека ќе продолжи да се чека на патувањата какви што беа пред пандемијата. Шенген-зоната, во која членуваат 22 земји од Европската Унија и Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарија, […]

 • МОЖНИ ПОСЛЕДИЦИ ВРЗ ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО ОД КОРОНА ВУРУСОТ…
  Posted in: Вести, Македонија, Свет

  Првите денови од епидемијата од рафтовите во продавниците едноставно  исчезнуваше брашното, маслото, шеќерот, квасецот, оризот… Се зголеми  побарувачката за млеко и млечни производи, тестенини, минерална вода, сокови, овошје, зеленчук, кондиторски производи, месо и месни преработки. Сепак, после почетната паника и страв од недостиг на храна,  во моментот кога потрошувачите ќе се уверат дека снабдувањето тече […]

 • ПРЕПОРАКИ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА ОД „КОРОНА ВИРУСОТ“
  Posted in: Вести, Македонија, Свет

  Светската здравствена организација (СЗО) во насока на превенција од корона вирусот. Мијте ги рацете веднаш по контакт со животински производи или животни, особено улични мачки, кучиња, глувци, птици. Избегнувајте допир на очи, нос и уста со немиени раце, се наведува во препораките кои ги сподели вчера преку својот профил на Фејсбук, министерот за здравство Венко […]

 • ДОАЃА ДОЖД И СНЕГ НА БАЛКАНОТ ПРЕДВИДУВА „ACCUWEATHER“
  Posted in: Вести, Свет

  Mетеоролошки сервис „AccuWeather“ во својата прогноза за Балканот наведува дека оваа пролет ќе има малку повеќе врнежи на дожд од нормалното. Периодот каде што ќе има најмногу врнежи се очекува да трае од март до почетокот на април, кога невремето што ќе го зафати делот околу Средоземното Море ќе стигне и до јужна Русија и […]

 • „БЕСТ ФУД“ СО СВОИ ПРОИЗВОДИ НА „WORLD FOOD MOSCOW 2019“
  Posted in: Вести, Репортажа, Свет

  Врвната саемска манифестација се одржува во „Крокус експо центарот“ – најголемиот изложбен простор во овој дел од светот. Во Московскиот „ Крокус експо центар“ годинава изложуваат 1.762 компании од 65 земји и  ќе го посетат 30.710 трговци од 80 руски региони и 98 други земји од светот. Се очекува вкупна посета од 80.000 луѓе. Македонски […]

 • ЛЕДЕНА ЗИМА ВО ЕВРОПА, ПА ТОПЛА ГОДИНА- НАЈАВА НА МЕТЕОРОЛОЗИТЕ
  Posted in: Вести, Магазин, Свет

  Научниците од американската Национална управа за океан и атмосфера, предупредуваат дека наскоро ќе се формира феноменот „Ел Нињо“, кој дополнително ќе влијае на екстремните временски услови ширум светот. Од американскиот центар за предвидување на климата велат дека шансите „Ел Нињо“ веќе да почнал да се формира се 89%. Процесот на негово формирање ќе трае до крајот […]

 • НА 27 ЈУЛИ ЦЕЛОСНО ПОМРАЧУВАЊЕ НА МЕСЕЧИНАТА
  Posted in: Вести, Магазин, Свет

  Сите фази на помрачувањето на Месечината ќе бидат видливи од областите на Индискиот океан, Индија, Источна Африка, Арапскиот полуостров и подрачјето на Каспиското море. Жителите на Балканот ќе имаат прилика ноќта меѓу 27 и 28 јули да набљудуваат помрачување на Месечината.   Сите фази на помрачувањето на Месечината ќе бидат видливи од областите на Индискиот […]

 • (Видео) КАКО СЕ ИСПРАЌАЛ МЕЈЛ ВО 1984 ГОДИНА!
  Posted in: Времеплов, Магазин, Свет

  Во 1984 година во минатиот век, кога бил измислен цд – ромот, мејлот и интернетот биле во своите почетоци. Британскиот телевизиски канал „Темза ТВ“ ги документирал техничарите Џулијан и Пет Грин во 1984 година како испраќаат и примаат мејл во емисијата „База на податоци“. Тие својата снимка ја пренеле на каналот „Јутјуб“. Испраќањето на мејл […]

 • ФК МАКЕДОНИЈА ОД БЕРН, ШВАЈЦАРИЈА СЕ ПЛАСИРА ВО ПОВИСОК РАНГ НА НАТПРЕВАРУВАЊЕ
  Posted in: Вести, Свет, Спорт

  ФК Македонија од Берн, Швајцарија каде што играат голем број на фудбалери од нашата општина во последното коло од 4 лига (3 група) извојува победа со 7-2 против SC Bümpliz 78, со што успеаа да го освои првото место и обезбеди пласман во повисок ранг на натпреварување во 3-та лига. Инаку нам добро познатата ФК Македонија од […]

 • ВО РАДОВИШ ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА ЕВРОПА И ПОБЕДА НАД ФАШИЗМОТ
  Posted in: Вести, Радовиш, Свет, Хроника

  Денес по повод 73-годишнината од завршувањето на Втората светска војна, Денот на победата над фашизмот, и денот на Европа делегации положија свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци во паркот на младите во Радовиш. Свежо цвеќе положи и делегации на Градоначалникот на општина Радовиш, Советот на општина Радовиш, делегација на Сојузот на борците и Здружението […]

Временска прогноза