Времеплов

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 26 ЈУЛИ …
  Posted in: Времеплов

  1847.- Африканската држава Либерија била прогласена за независна република. Уште во 1820 година Либерија ја основале ослободените црни робови, преселени од САД на просторот меѓу Сиера Леоне, Гвинеја и Брегот на Слоновата Коска. 1856.- Во Даблин е роден Џорџ Бернард Шо, британски писател, романсиер, музички и драмски критичар и автор на драми кои му донесоа репутација на […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 24 ЈУЛИ …
  Posted in: Времеплов

  1567.- Незадоволното благородништво ја принудило да абдицира шкотската кралица Марија Стјуарт поради нејзиниот обид да ја наметне римокатоличката политика во протестантска Шкотска. 1704.- Британските сили под команда на адмиралот Џорџ Рук го одзеле Гибралтар од Шпанците. 1783.- Во Каракас, Венецуела, е роден Симон Боливар, јужноамерикански револуционер и национален водач. Раководел со борбите за независност на шпанските колонии и […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 23 ЈУЛИ …
  Posted in: Времеплов

  1757.- Во Мадрид умрел Доменико Скарлати, италијански чембалист и композитор, оргулист и диригент. Напишал 555 сонати за чембало во рок-стил. Роден бил во Неапол, на 26 октомври 1685 година. 1759.- Русите во Седумгодишната војна, под команда на генералот Петар Салтиков, ја победиле пруската армија во битката кај Каја, на исток од тогашната Прусија. Во битката загинале најмалку […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 16 ЈУЛИ …
  Posted in: Времеплов

  1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски сликар, еден од најпознатите светски портретисти. Извршил големо влијание на англиското сликарство и како уметник и како основач на Уметничката академија во Лондон, чиј претседател бил се до својата смрт. Изработил околу 2.000 портрети. Умрел во 1792 година. 1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен истражувач. На 14 декември 1911 […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 15 ЈУЛИ …
  Posted in: Времеплов

  1099.- Крстоносците во Првата крстоносна војна го зазеле Ерусалим. 1291.- Умре Рудолф Први, основачот на династијата Хабзбург. Владеел од 1273 па се до смртта во 1291 година. 1556.- Во Рим свечено била осветена грандиозната купола на црквата „Свети Петар“, која ја изградил прочуениот италијански архитект, вајар, сликар и поет Микеланџело Буонароти. Овој датум бил земен како ден на […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 12 ЈУЛИ …
  Posted in: Времеплов

  100 г.п.н.е.- Роден е Гај Јулиј Цезар, римски војсководец, политичар и писател, еден од најпознатите личности во класичната историја, а во последните години од животот диктатор во моќната Римска империја. Неговите записи од Галските војни спаѓаат меѓу ремек-делата на старата римска литература. Група републикански заговорници го убиле во Рим, на 15 март 44 г. пред н. е. […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 11 ЈУЛИ …
  Posted in: Времеплов

  1533.- Папата Клемент Седми му се заканил на англискиот крал Хенри Осми дека ќе го екскомуницира од римокатоличката црква ако не го обнови бракот со Катерина Арагонска, од која се развел во мај 1533 година. Хенри Осми ја игнорирал заканата, ги раскинал сите врски со Ватикан и во 1534 година ја основал Англиканската црква – прогласувајќи […]

 • 9 ЈУЛИ: ПРЕД 148 ГОДИНИ, ВО 1873-ТА, ОД СОЛУН ЗА СКОПЈЕ ТРГНАЛ ПРВИОТ ВОЗ
  Posted in: Времеплов, Магазин

  Првиот воз во Македонија тргнал по нецелa половина век од пуштањето на првата железница во светот. Тоа се случило на денешен ден, 9 јули 1873 година, кога е пуштен во сообраќај првиот воз на меѓу Скопје и Солун. Први железни вагони на шини се употребувале уште во 16 век во Германија и во Англија за […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 09 ЈУЛИ …
  Posted in: Времеплов

  1441.- Умрел фламанскиот сликар Јан ван Ајк, еден од најголемите европски сликари во 15. век, родоначелник на ренесансното реалистичко сликарство во северна Европа, творец на фламанската сликарска школа.  1519.- Шпанскиот освојувач Ернан Кортез се истоварил на Мексиканскиот Залив, каде го основал градот Вера Круз и започнал со освојувањето на Мексико, кое завршило во 1521 година со уништување […]

 • ДЕНЕШЕН ДЕН 08 ЈУЛИ …
  Posted in: Времеплов

  1497.- Португалскиот морепловец Васко де Гама со неговата флота испловил од Лисабон и во втората половина на ноември поминал крај `ртот Добра Надеж. 1621.- Во Шато Тиери е роден Жан де Ла Фонтен, француски поет и баснописец. Има напишано 240 басни. Умрел во Париз, на 13 април 1695 година. 1709.- Руската војска под водство на царот Петар Велики […]

Временска прогноза