МЛАДИТЕ ФУДБАЛЕРИ НА ФК ПЛАЧКОВИЦА ТРЕТИ НА „ДРАГАНИЦА КУП“ 2018

Како и што беше најавено денес, со почеток од 9.00 часот на стадионот „Никола Мантов“ започна и се одигра традиционалниот меморијален турнир „Драганица Куп“ 2018.
Турнирот свечено за отворен го прогласи градоначалникот на Општина Кочани, Николчо Илијев кој им се обрати на учесниците и им посака среќа.
Победник за оваа година каде што настапија екипи со возрасна категорија фудбалери родени 2003 година и помлади е тимот на Беласица од Струмица која по изведување пенали славеше со 5-4. Мечот во регуларниот дел заврши нерешено без голови, 0-0.
Полуфинале:
ГФК Осогово – Слога Виница 5-1 (3-0)
Стрелци за Осогово: Љупче Пејов (12′, 17′ 33′ минута), Драган Цветанов (10′ минута) Томас Златков (29′ минута)
Стрелец за Слога Виница: Филип Дончев (31′ минута)
Плачковица – Беласица 0-2 (0-1)
Стрелци за Беласица: Ристе Палифров ( 19′, 38′ минута)

Меч за трето место:
Плачковица – Слога Виница 5-0 (3-0)
Стрелци за Плачковица: Георги Камчев (9’минута), Дарко Павчевски (13′ минута), Николче Ефтимов (16’минута) , Аце Марчетич (21′ минута), Марко Стојменов (24′ минута).