РАКОМЕТАРИТЕ ПОСТИГНАА 56 РЕКОРДНИ ГОЛА

РК Радовиш ја реализираше втората победа во новата сезона, вчера во Радовиш беше совладана екипа на Партизан Гевгелија со резултат 56-36.

Зоран Стојановски и Иванче Ончев имаа по десет гола, осум Филип Костадинов,  од Партизан Гевгелија, Васил Зајков даде 14 погодоци, додека десет пати погоди Ѓорѓе Банцалиски.

Првото полувреме заврши со 49 погодоци, 25-24, а во вториот дел кога поведоа со 28-24 и до крајот само ја зголемуваа разликата до конечните 20 плус.

Овој натпреавар ќе се памети долго и ќе остане запишан во историјата на македонскиот ракомет што за 60 минути беа постигна дури 92 гола е нешто за што досега можеби воопшто не сме биле сведоци на терените во државата, па дури и поширокот, каде што можеме да кажеме дека е меѓу десетте најефикасни средби во историјата на овој спорт, со оглед што мрежите во просек се тресеа на секои 40 секунди.