Избори 2020

 • „ДИК“ СО КОНСУЛТАТИВНИ РАБОТИЛНИЦИ ЗА ПОДГОТОВКА НА ТИМОТ ЗА EДУКАЦИЈА
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  ДИК, организираше консултативни работилници за подготовка на тимот за eдукација, за спроведување на обуките на изборните органи. Овие работилници беа одржани на 27 и 28 јуни 2020 година. Покрај изборниот процес, од страна на специјалисти од областа на епидемијологијата, посебен осврт беше даден во делот на заштита на здравјето. Обуките на изборните органи продолжуваат и […]

 • ДЕНЕС ОФИЦИЈАЛНО ПОЧНУВА КАМПАЊАТА ЗА ИЗБОРИТЕ
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Официјално денес започнува кампањата за предвремените парламентарни избори во  Македонија. Досегашниот начин за кампања ќе се реализира во поинакви услови, откако заврши вонредната состојба од осум дена што на 15-ти јуни ја прогласи претседателот, а ја побара Владата заради спроведување на предвремените избори. Најавијате дека во интерес на превентивата и здравјето на граѓаните нема да […]

 • ВРАБОТЕНИТЕ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР ДА ПРИЈАВАТ АКО НЕКОЈ ИМ ВРШИ ПРИТИСОК
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Од јавниот сектор вработените преку алатка објавена на веб-страницата на Министерството за информатичко општество имаат можност да пријават ако некој им врши притисок. „Доколку некој врши притисок во работниот процес вработените во јавниот сектор можат тоа да го пријават, Министерството за информатичко општество ќе ги проследи сите пристигнати пријави, Јавниот сектор мора да работи без […]

 • МИСИЈАТА ЗА ИЗБОРИ НА ОБСЕ/ОДИХР И ДИК РЕАЛИЗИРАА РАБОТНА СРЕДБА
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Претставници на Канцеларијата на ОБСЕ/ОДИХР, на чело со Шефот на Набљудувачката мисија за избори на ОБСЕ/ОДИХР, Лаима Андрикине, вчера, 22 јуни 2020 година, беа на работен состанок со членовите на Државната изборна комисија, во седиштето на Комисијата.   Поради фактот дека Предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија, 15 јули 2020 година, […]

 • ДИК НА ТЕРЕН – се проверуваат и се бараат адекватни простории за гласање
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Проверки се прават на избирачки места на територија на целата држава. ДИК со составени тимови од членови, вработени во подрачните канцеларии на Комисијата и претседатели на општинските изборни комисии деновиве се на терен во проверка и утврдување на фактичката состојба на избирачките места и изнаоѓање на соодветни просторни решенија што би ги задоволиле безбедносните и […]

 • ЗАПОЧНУВА КАМПАЊАТА ЗА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ -Заврши осумдневната вонредна состојба
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Среда ќе биде прв ден од кампањата, но партиите веќе имаат средби и посети со граѓаните. Парламентарните избори ќе се одржат на 15 јули, пред официјалната кампања која започнува во среда партиите ги направија првите посети и контакти.Денес завршува и осумдневната вонредна состојба што ја прогласи претседателот Пендаровски со цел да се спроведат неопходните подготовки […]

 • КОДЕКС ЗА ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ- потпишан од учесниците во изборниот процес
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Согласно Уредбата со законска сила за прашања поврзани со изборите за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија на 15 јули 2020 година, донесена од Владата на Република Северна Македонија, Државната изборна комисија продолжи со изборните активности и денес, 18 јуни 2020 година, (четврток), во седиштето на Комисијата, претставниците на подносителите на листи, кои ќе […]

 • 15 КОАЛИЦИИ, 1.598 КАНДИДАТИ ЗА ПРАТЕНИЦИ – за изборите на 15 Јули
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Парламентарните избори на 15 јули имат големо значање бидејќи  државата функционираше во вонреди услови без парламентарен состав и собрани и со  техничка влада. Кандидатските листи веќе се дефинирани, заклучен е регистарот на медиуми, завршено е пријавувањето на дијаспората за кое овој пат немаше доволен број пријавени и таму нема да се гласа, извршена е жрепка […]

 • ИЗБОРИТЕ НА 15 ЈУЛИ- дополнителни мерки за заштита за време на изборниот процес
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Претседателот на Собранието Џафери треба да потпише ново решение за одржување на изборите на 15 јули, а Државната изборна комисија потоа да донесе нов роковник за изборите. Најголемите политички партии во земјата СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ после два месеци постигнаа договор предвремените парламентарни избори да се одржат на 15 јули, кои  требаше да се одржат на […]

 • ИЗБОРНАТА КАМПАЊА ПОЧНУВА НА 24 ЈУНИ, ЌЕ ТРАЕ 20 ДЕНА
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  На синоќешната 68. седница ја донесеna Уредбата со законска сила за прашања поврзани со парламентарните избори на 15 јули 2020 година, соопшти владината прес-служба. Владата на Република Северна Македонија, на 68-мата седница одржана вчера, ја донесе Уредбата со законска сила за прашања поврзани со изборите за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија на 15 […]

Временска прогноза