Избори 2020

 • ДОПОЛНИТЕЛНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Договорот за одржување на  парламентарните избори на 15 јули годинава, доведе до прогласување нова вонредна состојба од страна на претседателот на државата Стево Пендаровски во траење од осум дена. Нова одлука за утврдување на постоење вонредна состојба на територијата на целата држава, а со цел да се овозможи непречена подготовка на изборите. Одлуката, како што […]

 • ДЕНЕС СЕ ОДЛУЧУВА ЗА ДАТУМ ЗА ИЗБОРИТЕ
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Минатата недела, по неколку часа разговори заврши последната лидерска средба без договор за датум за избори. Договорено беше да се чека извештај прво од Комисијата за заразни болести, од Државната изборна комисија и ќе се чекаат набљудувачите од ОБСЕ и ОДИХР. Во меѓувреме и меѓународните набљудувачи на ОБСЕ порачаа дека се подготвени да ги следат […]

 • ДАЛИ ЌЕ ИМА ИЗБОРИ? – ДИК треба да одлучи за одржување на изборите
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Државната изборна комисија (ДИК) денеска треба да достави мислење за временските рокови потребни за одржување на изборите до кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Ова беше договорено откако претседателот Пендаровски ги запозна членовите на ДИК со ставовите на претседателите на политичките партии, по одржаната лидерска средба на која се разговараше за одржувањето на предвремените избори.  

 • ТРИ КАНДИДАТА ЗА ПРАТЕНИЦИ ПО ПОТЕКЛО ОД РАДОВИШ НА ЛИСТАТА НА СДСМ И КОАЛИЦИЈАТА
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Коалицијата предводена од СДСМ за претстојните парламентарни избори кои се закажани за 12 април, во Изборната единица 4 на листата се најдоа тројца кандидати за пратеници со потекло од Радовиш. СДСМ со својот кандидат од Радовиш  го номинираше актуелниот Претседател на Советот на општина Радовиш, со завршен ЕТФ во Скопје – Коле Чаракчиев кој е […]

 • БЕЗ СОБИРИ И МИТИНЗИ ЗА ИЗБОРИТЕ НА 12 АПРИЛ
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Изборите на 12 април ќе се одржат, нема одложување, за тоа не станало збор на вчерашната лидерска средба, но поради коронавирусот и мерките и препораките, политичките партии ќе водат кампања без митинзи. Кај премиерот Оливер Спасовски кој ја организираше оваа средба присуствуваа претседателите на СДСМ Зоран Заев, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на ДУИ Али Ахмети, […]

 • КРАЈНИОТ РОК ЗАВРШИ, ПОДНЕСЕНИ КАНДИДАТСКИ ЛИСТИ ЗА ИЗБОРИТЕ
  Posted in: Вести, Избори 2020, Македонија

  Синоќа беше крајниот рок за поднесување до Државната изборна комисија  (ДИК) на кандидатски листи за предвремените парламентарни избори на 12 април. Листи поднесоа СДСМ и Беса, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, Левица, Интегра, СДУ, Работничката партија, ГДУ, Глас за Македонија, партијата Демократи, новата партија Твоја, коалицијата Никогаш Северна само Македонија… ДИК денеска ќе ги соопшти […]

 • ЗДРАВКО ТРАЈАНОВ, КАНДИДАТ ЗА ПРАТЕНИК НА ЛИСТАТА ОД ВМРО-ДПМНЕ
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Централниот комитет на партијата после одржувањето на состанокот, преку Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги објави имињата на кандидатите за пратеници. Д-р Здравко Трајанов е кандидатот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ , тој е Доктор на шумарски науки, редовен професор на Шумарски факултет, Скопје, а како претставник од нашиот град е седми на листата за претстојните […]

 • КОЛЕ ЧАРАКЧИЕВ, КАНДИДАТ ЗА ПРАТЕНИК ОД РАДОВИШ НА ЛИСТАТА НА СДСМ
  Posted in: Вести, Избори 2020

  СДСМ и колалицијата вчера на својот 24-ти конгрес ги соопшти и кандидатите за пратеници со носителите на листите од шесте изборни единици кои ќе бидат за закажаните предвремени парламентарни избори на 12 април. На листата на СДСМ во четврта изборна која го опфаќа југоисточниот и југозападниот дел е Претседателот на ОО СДСМ Радовиш, Коле Чаракчиев […]

 • „ИПАРД 2“ МОЖНОСТ ЗА ОТВОРАЊЕ НА НОВИ ПРЕРАБОТУВАЧКИ КАПАЦИТЕТИ – истакна Министерот Димковски од Радовиш
  Posted in: Вести, Избори 2020

  Со помош на средствата од ИПАРД 2 се отвораат нови преработувачки капацитети, се зголемува извозот на финални производи и се отвораат нови работни места, рече Трајан Димковски на граѓанска трибина со земјоделците во Радовиш. Заврши откупот на тутун. Спорведовме политика со која во првата година воведовме субвенции по класи. Годинава највисока откупна цена по килограм […]

Временска прогноза