Конче

 • ОПШТИНА КОНЧЕ ПОЧНА ДА ГО РЕШАВА ПРОБЛЕМОТ СО ВОДОСНАБДУВАЊЕТО
  Posted in: Вести, Конче, Репортажа

  Конче го реши проблемот со водоснабдување на 500 домаќинства Општина Конче почна да го решава проблемот со водоснабдување на домаќинствата од општинскиот центар и населеното место Љубница што преставуваше најголем проблем за жителите посебно преку летните месеци. Направена е нова бушотина со дополнителни пет литри во секунда кои ќе ги задоволи потребите на околу 500 […]

 • АЛТЕРНАТИВЕН ТУРИЗАМ ВО ПРЕКУГРАНИЧНИОТ РЕГИОН
  Posted in: Вести, Конче

  Во рамките на проектот „Прекуграничен забавен центар”, Општина Радовиш беше посетена од триесетина гости од повеќе градови од Република Бугарија од различни институции и организации. Можеби ве интересира ! Најпрво гостите беа примени во општина Радовиш од страна на Градоначалникот и дел од службениците при што им беа презентирани основни информации за Општина Радовиш. Гостите […]

 • ТУТУНАРИТЕ БАРААТ ПОВИСОКА ОТКУПНА ЦЕНА НА ТУТУНОТ
  Posted in: Вести, Конче

  Откупот на тутунот од ланската реколта полека привршува со просечна цена од 217 денари за килограм. Но тутунарите од општина Конче бараат од владините преставници да најдат модел за зголемување на цените по класи, бидејки со години тие се речиси исти, а се зголемуваат цените на репроматријалите.    -„Спрема трошоците што ги имаме, минимум 250 […]

 • СНЕГОТ ПРЕДИЗВИКА ПОТЕШКОТИИ ВО СООБРАЌАЈОТ И НАСТАВАТА НИЗ ОПШТИНА КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче

  Снегот што од вчеравечер го зафати и подрачјето на Општина Конче предизвика потешкотии во одвивањето на сообраќајот. Снегот го отежна и одвивањето на наставата во неколку подрачни училишта. Поради непристапниот пат настава немаше во подрачните училишта. Екипите на ЈП „Лакавица“ со механизација во текот на денот работат и ги чистат улиците и патиштата низ општината.

 • ТРОЈЦА БРАЌА ОД КОНЧЕ ПРОИЗВЕЛЕ БЛИЗУ СЕДУМ ТОНИ ТУТУН
  Posted in: Вести, Конче

  Тројцата браќа Вејселови од Конче со своите фамилии, без аргати, сами произвеле близу седум тони тутун. Тутунот е тежок за производство, велат Вејселови, од расадување, берење, нижење до калапење во него учествува од најмалиот до највозрасниот член на фамилијата. „Не се жалиме од работата, само да се плаќа добро. Годинава имавме одличен откуп, дури половина […]

 • КОНЧЕ: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВЛАДАТА ЗОРАН ЗАЕВ НА ТРИБИНА СО ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ
  Posted in: Вести, Конче, Македонија

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, советничката за земјоделство на ПВРМ, Ленче Николовски, директорката на УЈП Сања Лукаревска, директорите на Платежната агенција и на Државниот инспекторат за земјоделство, Николче Бабовски и Јане Станкоски, присутсвуваа на трибина со земјодлците од општина Конче за […]

 • (фото) ОПАСНОСТ НА РЕГИОНАЛНИОТ ПАТ РАДОВИШ-КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче, Хроника

  Голема опасност за сообраќајното движење на регионалниот пат Радовиш кон Конче (после Дедино). Свлечиштето кое повеќе пати беше санирано во текот на вчерашниот и денешниот ден се повеќе се проширува и патот е останат минимален за нормално движење на возилата. Жителите од Конче и другите населени места загриижени за овој проблем кој  може да допринесе […]

 • КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Информатор, Конче, Магазин

  Почитувани граѓани, На ден 06.02.2018 година (Вторник) од 10.00 до 14:00 часот, Општинската организација на Црвен крст Радовиш заедно со Институтот за трансфузиона медицина Штип организира акција за дарување на крв. Акцијата ќе се одвива во просториите на Општина Конче. Ве очекуваме Факти за крводарувањето: -Дарувањето на крв е доброволно, анонимно и бесплатно. -Крводарител може […]

 • ЕВРОАМБАСАДОРОТ ЖБОГАР ЈА ПОСЕТИ ОПШТИНА КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче, Македонија

  Амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар и високата претставничка на УНДП во Македонија, Луиза Винтон, вчера беа во посета на општина Конче, каде беа информирани за реализираните инвестиции. Со средства од ЕУ и УНДП во висина од 200 илјади евра извршена е рехабилитација на дел од регионалниот пат за село Долни Липовиќ во должина од шест […]

 • КОНЧЕ: СВЕЧЕН НАСТАН ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ТУРСКАТА НАСТАВА ВО МАКЕДОНИЈА
  Posted in: Вести, Конче, Репортажа

  Овој свечен настан традиционално се организира секоја година во општина Конче, по повод  21 декември-Денот на наставата на Турски Јазик. На оваа свечена прослава настап имаа повеќе фолклорни ансамбли односно Фолклорна група од село Бучим, фолклорна група од село Дедино, фолклорна група на село Аликоч и Коџалија, и фолклорна група од Конче. Во склоп на […]

Временска прогноза