Вести

 • КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА
  Posted in: Вести, Информатор

  Почитувани сегашни и идни крводарители, Црвен крст Општинска организација Радовиш Ве поканува да земете учество на крводарителската акцијата која ќе се одржи на 09.09.2021 година (четвроток) во просториите на Општинска организација Црвен крст Радовиш со почеток од: 09:00 до 15:00 часот. Да напоменеме дека крводарувањето не е поврзано со Ковид-19 и е сосема безбедно. Да […]

 • СРЕДА „8 СЕПТЕМВРИ“ ДЕН НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА -НЕРАБОТЕН ДЕН ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ
  Posted in: Вести, Магазин

  8 Септември – Ден на независноста на Македонија, е во среда, а државниот празник е неработен ден за сите граѓани. Покрај него, до крајот на годината остануваат уште неколку неработни денови за сите граѓани на нашата земја. За сите граѓани 11 октомври, Ден на народното востание; 23 октомври, Ден на Македонската револуционерна борба; 8 декември, […]

 • СТАРТУВА НАЦИОНАЛНИОТ ПОПИС НА НАСЕЛЕНИЕТО
  Posted in: Вести, Македонија

  После 19 години стартува националниот попис на населението, а прашалниците како акти од Заводот за статистика се донесени уште во февруари. Меѓу најстандардните прашања се оние за број на деца, брачната состојба и дали живеете во вонбрачна заедница, етничката припадност, вероисповест и мајчиниот јазик. Од попишувачот ќе бидете прашани и каде сте се родиле и […]

 • РАДОВИШ: СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ЛИЦА ИНФИЦИРАНИ ОД КОВИД 19
  Posted in: Вести, Македонија

  Вчерашани нови 760 КОВИД-случаи, оздравени 644 пациенти и 23 починати лица, се регистрирани во вчерашниот извештај. Како што соопшти Министерството за здравство, вкупната бројка на дијагностицирани е 178.159, а направени се 5.724 тестирања. Од новите случаи, во Скопје се 325, Куманово – 65, Тетово – 63, Гостивар – 37, Струмица – 31, Кичево – 28, […]

 • ВЕЛОСИПЕДИЗМОТ – ВИЗИЈА, ХОБИ, ЗДРАВ ЖИВОТ
  Posted in: Вести, Репортажа, Спорт

  Зошто еден од најуспешните спортски клубови во Радовиш е Велосипедскиот клуб „Бел Камен Бајкс“? Затоа што позади него стои успешен и докажан менаџер – Ацо Ристов. Уште од основањето на клубот во 2015 година, визијата, мисијата и целите им биле јасни: Oмасовување и развој на велосипедскиот спорт во општина Радовиш; Развивање на популаризација на велоспидеизмот […]

 • ИСТЕКУВА РОКОТ ЗА АПЛИЦИРАЊЕ ЗА СРЕДНОШКОЛСКИ СТИПЕНДИИ
  Posted in: Вести, Македонија

  Министерството за образование и наука информира дека во тек е аплицирањето на новите конкурси за доделување на средношколски стипендии за учебната 2021-2022 година, како и поднесувањето документи за обнова на правото на стипендија за тековните корисници кои истото го оствариле во некоја од изминатите учебни години, а исполнуваат услови за продолжување. Конкурсите за доделување на […]

 • ОДЛУКИ ОД 103-ТА СЕДНИЦА НА ВЛАДАТА
  Posted in: Вести, Македонија

  Владата на вчерашната седница ги дополни мерките за спречување на проширувањето на вирусот што ја предизвикува заразната болест КОВИД-19 со кои од 1 септември 2021 година домашните и странски државјани и за излез од територијата на Република Северна Македонија на граничните премини ќе мора да приложат: – Сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот SARS-CoV-2, […]

 • НОВИ ПРАВИЛА ЗА ВЛЕЗ И ИЗЛЕЗ ОД ДРЖАВАТА
  Posted in: Вести, Македонија

  Од денеска на сила се новите правила при влез и излез од Македонија, поради спречување на ширење на коронавирусот. Така домашните и странски државјани за влез и излез од територијата треба да приложат некој од следните документи: сертификат за извршена имунизација односно примени две дози на вакцина, сертификат за прележан Ковид-19 во последните 45 дена, […]

 • ДЕНЕСКА ПОЧНУВА ФИЗИЧКА НАСТАВА ВО СРЕДНИТЕ И ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА
  Posted in: Вести, Македонија

  После целосната онлајн настава за поголем дел од учениците во учебната 2021/2022 година денеска почнува со физичка настава во средните и во основните училишта. Поради високиот број заразени со коронавирус во Тетово и Гостивар, Комиисијата за заштита од заразни болести, на барање на Општина Тетово, одлучи само средните училишта во овие градови да организираат онлајн-настава […]

 • ЈП ПЛАВАЈА ГО ЗБОГАТИ ВОЗНИОТ ПАРК СО НОВИ ВОЗИЛА
  Posted in: Вести

  ЈП Плаваја го збогати возниот парк со нови возила и машина со која се подобрува ефикасноста, работењето и квалитетот на услугите кон граѓаните. Набавени се две товарни возила, едно теренско и една машина мини багер која треба да пристигне деновиве. Во овој четиригодишен период докажавме дека со добро менаџирање, инвестирање во опрема и модернизација на […]

Временска прогноза