ПРВИЧНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОД ИЗБОРИТЕ ЌЕ БИДАТ НА 8 МАЈ ПРЕД ПОЛНОЌ НА ДВОЈНИТЕ ИЗБОРИ, ГЛАСАЧИТЕ ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОЈАВАТА НА ИЗБИРАЧКОТО МЕСТО САМО ЕДНАШ

Пребројувањето на гласовите ќе се одвива брзо, побрзо од првиот круг, но, ќе се објавува побавно бидејќи има две броења во кои ќе учествуваат сите заедно, истакбна претседателот на ДИК, Александар Даштевски.

Државната изборна комисија е подготвена за претстојните избори, утре и задутре ќе се дели доверливиот изборен материјал кој општинските изборни комисии се должни да го предадат во вторник, а првичните резултати се очекува да бидат објавени на 8 мај пред полноќ, изјави претседателот на ДИК, Александар Даштевски.

Во вечерашното гостување на Сител, Даштевски појасни дека на претстојните двојни избори, гласачите ќе можат да се појават на гласачкото место само еднаш.

На прашањето дали се крши приватноста со тоа што гласачите ќе бидат прашани дали се дојдени да гласаат за парламентарни или претседателски избори пред набљудувачите присутни на гласачкото место, Даштевски одговори дека тоа не е во делот на тајност.

–  Јас за тоа не можам да одговорам бидејќи ние се занимаваме за спроведување на избори, а не со притисок. Упатството е донесено повеќе од месец дена. Беше тоа сериозна дебата и се заклучи така. Тоа што се заклучило мора да се спроведе – рече претседателот на ДИК.

Даштевски дополни дека очекува овој пат пребројувањето на гласовите да се одвива побрзо, а првичните резултати да бидат објавени пред полноќ.

– Ќе се одвива брзо, побрзо од првиот круг, но, ќе се објавува побавно бидејќи има две броења во кои ќе учествуваат сите заедно, рече тој. 

 

 


 

Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 

 

 

 

About the author /


Related Articles

Временска прогноза