Конче

 • „МЕНТАЛНО ЗДРАВЈЕ“ ТЕМА НА ОДРЖАНИОТ КАМП ЗА МЛАДИ
  Posted in: Вести, Конче

  Деветнаесет млади волонтери од Радовиш, Струмица, Кочани, Пробиштип и Неготино учествуваа на тридневен камп на ,,Влашки колиби” во Општина Конче организиран од ООЦК Радовиш. Младите ги збогатија своите знаења на теми како стрес, мотивација, емоции, социјални мрежи, грижа и слика за себе и емпатија. Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност […]

 • ВИКЕНДОТ ШТО ПРЕТСТОИ 8 И 9 ЈУЛИ ЗА НОВО ВЕЛОСИПЕДСКО ИСКУСТВО “АВАНТУРИТЕ НА КОНЧЕ И МАНТОВО“
  Posted in: Вести, Конче

  Викендот што претстои 8 и 9 јули  за ново велосипедско искуство во општина Конче. Дводневниот настан “Авантурите на Конче и Мантово“ во кој ќе можеме да се запознаеме со природните убавини и локалните особености во овој дел на Македонија ќе биде на локација кај Влашки Колиби, Езеро Мантово, а овој проект е ко-финансиран од Европската […]

 • Видео: МИЦКОСКИ ВО КОНЧЕ „ОВА Е МАКЕДОНИЈА ЗА СИТЕ“- Проследете го настанот во живо…
  Posted in: Вести, Конче

  Денеска со почеток во 13:00 часот, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со градоначалникот на Oпштина Конче, Златко Ристов во рамките на активноста „Ова е Македонија за сите“, ќе присуствуваат на увид во градежни активности за изградба на канализација и јавни површини во Oпштина Конче. Настанот ќе може да го проследите во живо:   Преземањето […]

 • Локалитет ЧУКАТА – Езеро Мантово (Фото)
  Posted in: Вести, Конче, Радовишка околија

  Природни убавини, патека која е обележана до самиот врв на овој локалитет, и прекрасниот поглед кон езерото Мантово. ➡️ Локалитет Чуката – Езеро Мантово     Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови  

 • ЗАПОЧНА УРЕДУВАЊЕТО НА ЈАВНИ ПОВРШИНИ ВО ДОЛНИ ЛИПОВИЌ
  Posted in: Вести, Конче

  Започна уредувањето на јавни површини-тротоари, пешачки патеки и пристапни улички во сите населени места во општина Конче со планирани околу 4000м2, започнувајќи од населено место Долни Липовиќ , а потоа во другите населени места – информираше Градоначалникот на општина Конче, Златко Ристов. Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените […]

 • ХОРТИКУЛТУРНО УРЕДЕНО ЦЕНТРАЛНИОТ ДЕЛ НА КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче

  Завршно хортикултурно уредување во централното подрачје во Општина Конче, продолжуваме оваа пролетт со уште инфраструктурни проекти – информираше Градоначалникот Златко Ристов. Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на нaведените Услови

 • ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КОНЧЕ, ЗЛАТКО РИСТОВ ЈА НАЈАВИ ГРАДЕЖНАТА ОФАНЗИВА СО НОВИОТ ИНФРАСТРУКТУРЕН ПРОЕКТ ВО ЛУБНИЦА
  Posted in: Вести, Конче

  Општина Конче ја најави градежната офанзива со новиот инфраструктурен проект кој го најава Градоначалникот на општина Конче, Златко Ристов.   Овој проект ќе се реализира во село Лубница и е со вредност околу 4.25 мил. денари. средства обезбедени преку Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, односно Бирото за регионален развој. За оваа реконструкција која […]

 • ОПОЖАРЕНА КУЌА ВО КОНЧЕ ВО ТЕКОТ НА ВЧЕРАШНИОТ ДЕН
  Posted in: Вести, Конче

  На 28.02.2023 во Полициската станица Радовиш било пријавено дека настанал пожар во куќа сопственост на Х.Д.(66) од село Конче, радовишко, во кој изгореле дел од кровната конструкција на куќата, неколку простории и дел од покуќнината. Повредени лица нема, а по интервенција на Територијалната противпожарна единица Радовиш пожарот бил изгаснат. Увид бил извршен.   *фото Архива […]

 • ТАМПОНИРАЊЕ НА ГЛАВНИОТ ПОЛСКИ ПАТ НИЗ КОНЕЧКО ПОЛЕ ДО ДОЛНИ ЛИПОВИЌ
  Posted in: Вести, Конче, Репортажа

  Општина Конче започна со резлизација на дел од проектот за тампонирање на главниот полски пат во населеното место Конче кој минува низ средината на конечко поле и го поврзува со населеното место с. Долни Липовиќ. Продолжуваме со проектите за подобрување на условите за живот и нормално движење на земјоделците кои ги користат овие пристапни патишта […]

 • УСПЕШНА „ЕКО АКЦИЈА“ НА ЕЗЕРОТО МАНТОВО – околу 250 вреќи отпад собрани во акцијата
  Posted in: Вести, Конче, Репортажа

  Бројни излетници посебно за време викендите доаѓаат на рекреација покрај езерото кое се наоѓа во Општина Конче. Чистење на викенд-езерската населба покрај Мантово се одвиваше паралелно, со тоа што волонтерите од рудникот Боров Дол и општинската администрација во Конче го собираа отпадот од крајбрежјето на езерото Мантово, а нуркачката екипа од клубот за подводни дејности […]

Временска прогноза