Конче

 • РАДОВИШАНИ ДО ГРАДОНАЧАЛНИК ПРЕКУ ЧЕТИРИ КАНДИДАТИ, КОНЧЕ СО ДВЕ КАНДИДАТУРИ
  Posted in: Вести, Избори 2021, Конче

  Граѓаните на Општна Радовиш за претстојните избори ќе имат можност да се одлучуваат за избор помеѓу четирите кандидати предложени и доставени. СДСМ со овие локални избори оди со кандидатот Коле Чаракчиев кој е и актуелен Пратеник во Собранието на Македонија, додела советничката листа ја предводи Аница Бораниева-Атанасова. ВМРО-ДПМНЕ за овие избори оди со кандидат познат […]

 • ДЕВОЈЧИЊАТА ОД БК „БУЧИМ ШАМПИОНИ“ СО УСПЕСИ ОД ТУРНИРОТ ВО КОСОВО
  Posted in: Вести, Конче, Спорт

  Боречкиот клуб кој функционира и работи во општина Конче „Бучим Шампиони“ со свои членови „девојчиња„ учествуваше на турнир во Качаник во Косово. На овој турнир учествувале 75 девојчинња кои се натпреварувале во пионерска и кадетска конкуренција. Клубови кои учествуваа на турнирот беа од Македонија, Косово и Албанија.  Нашите учесници девојчињата-борачки од БК Бучим-Шампиони освоија едно […]

 • ПРВО ПРСКАЊЕ ПРОТИВ ВОЗРАСНИ КОМАРЦИ ПО ЗЕМЈЕН ПАТ ВО ОПШТИНИТЕ ВО ЈУГОИСТОЧНИОТ ПЛАНСКИ РЕГИОН
  Posted in: Вести, Конче, Македонија

  Се известуваат сите граѓани на десетте општини во Југоисточниот плански регион, дека првото прскање против возрасни комарци ќе се изврши во период од 7 до 9 Јуни 2021 година, со следниот распоред: На 07.06.2021 година (Понеделник), во период од 20 до 04 часот во општините Валандово, Дојран, Гевгелија и Богданци. На 08.06.2021 година (Вторник), во […]

 • ОТВОРЕНА ЗА РАБОТА И СПОРТУВАЊЕ НОВАТА СПОРТСКА САЛА ВО ОПШТИНА КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче

  Во општина Конче, поточно во населеното место Конче на површина од 650 м/2 се отвори новоизградената „прва“ спортска сала во оваа општина. Оваа современа и модерна спортска сала се градеше изминатиот период и преку неа треба да се подобри квалитетот на воспитно-образовната работа и развојот на спортот на младите. Објектот ќе биде на располагање на […]

 • КОНЧЕ: ГАБРЕВЦИ ЌЕ ДОБИЕ НОВ РЕКОНСТРУИРАН ЛОКАЛЕН ПАТ
  Posted in: Вести, Конче

  Во соработка со Министерството за транспорт и врски и Светска Банка е објавен тендерот за „Реконструкција на дел од локален пат за с. Габревци – Општина Конче“. Станува збор за изградба на плочест пропуст преку Дединска река и рехабилитација на патотот од двете страни на на пропустот со што ќе го решиме долгогодишниот проблем на […]

 • ОПШТИНА КОНЧЕ УСПЕШНО СЕ СПРАВУВА СО НОВИТЕ ВРНЕЖИ НА СНЕГ
  Posted in: Вести, Конче

  Денеска ќе биде променливо облачно и студено со умерен до засилен, а вдолж Повардарието силен ветер претежно од северозападен правец. Наместа ќе провејува слаб снег. До крајот на денот облачноста во најголем дел од земјава ќе се намали. Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до 2, а максималната ќе достигне од -1 до […]

 • ДОНАЦИЈА НА СТОЛОВИ ЗА КУЛТУРНИОТ ДОМ ВО КОНЧЕ
  Posted in: Вести, Конче

  Здружението за образование и култура на „Академија на Румели” и “Федерацијата на Балканските Турци”- Едрине преку здружението за спорт и култура “Зија Гокалп”-Конче донираа 40 посетителски и 150 пластични вкупно 190 столови за потребите на културниот дом на општина Конче. Збратимувањето со Општина Бујуккариштиран од  Турција почна да ги дава своите плодови – информираше Градоначалникот […]

 • ПОДОБРИ УСЛОВИ ЗА ВИКЕНД ВО ПРИРОДА, ПОДОБРЕНА ПРИСТАПНОСТА ДО ЕЗЕРОТО МАНТОВО (Видео)
  Posted in: Вести, Конче

  Со поддршка од LRCP-проект за локална и регионална конкурентност подобрена е понудата за активен рурален туризам во Општина Конче, создадени се подобри услови за викенд во природа и подобрена е пристапноста до езерото Мантово. Целосното видео погледнете го на следниот линк: ВИДЕО   Преземањето содржини и фотографии од порталот RadovisNews.mk значи дека давате согласност на […]

 • КРВОДАРИТЕЛСКИ АКЦИИ ВО КОНЧЕ И РАДОВИШ
  Posted in: Вести, Конче

  Во два термина на 7 и 8 јули Црвен крст на Македонија, Општинска организација Радовиш Ве поканува да земете учество на крводарителските акции во Конче и Радовиш. Крводарителна акција ќе биде во зградата на општина Конче во терминот од 10-14 часот во Среда на 08 јули, додека претходниот ден на 07 јули во просториите на […]

 • КОНЧЕ: ЧИСТЕЊЕ И САНИРАЊЕ НА БАНКИНИТЕ НА ЛОКАЛНИТЕ ПАТИШТА (Фото)
  Posted in: Вести, Конче

  ЈКП Лакавица од Конче деновиве активно работи на чистење и санирање на банкините на локалните патишта низ општината со механизација и косење на пораснатата трева и вегетација покрај патиштата.        

Временска прогноза