Здрава храна

 • МОДРА СЛИВА -Најздравото овошје
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Прекрасно вкусните и сочни сливи, ботанички припаѓаат во фамилијата rosaeae. Плодот со јатка припаѓа во родот Prunus, во кој исто така спаѓаат и: праски, нектарини, бадеми и модрите сливи. Научното име на сливата е Prunus domestica. Растението најдорбо може да се опише како мало дрво или голема грмушка. Се одгледува на многу места во Европа, […]

 • ДИЊА – Свежина во летните денови
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Дињата малку наликува на папаја, но овие две овошја немаат ист вкус. Дињата е дел од фамилијата Cucurbitacae, што вклучуваа краставици, тикви и долга листа на слични овошја на нив. Ова овошје е застапено во Кина, САД, Турција, Египет и Иран. Содржи витамини како Ц, Б1, А, Б3, Б6 и К, влакна, фолати, бакар, магнезиум и калиум […]

 • ЏАНКА СЛИВА: Вистинска органска храна!
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Дивата слива не ја садите таа никнува сама во природата или пак во вашиот двор. Тоа значи дека семето на дивата слива не е лабораториски третирано и модифицирано. Природата се погрижила за изгледот, вкусот и составот на плодовите на дивата слива и на сите други диво раснати растенија. Во текот на растењето плодовите не се […]

 • ЦРНИЦА: Природна реткост!
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Црница (лат. Morus alba) е едно од најслатките овошја, со широг опсег на лековити својства кои му даваат големо значење. Кога ќе здогледате црница, качете се на дрвото и почнете да јадете, бидејќи ова овошје е толку вкусно што не смее да се одмине. Јадете го свежо или подгответе го за сируп или џем. Постојат […]

 • ЈАГОДИ: Овошје преполно со изненадувања!
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Јагодите се посветени на Венера, божицата на љубовта. Според древната легенда, ако поделите двојна спарена јагода на половина, па едната половина ја изедете вие, а другата лицето кое го сакате, ќе бидете вечно вљубени еден во друг. Јагодата е несомнено овошје со најнеодолив изглед, со најпријатен мирис и занесен вкус, а воедно е здраво па […]

 • МАЛИНИ: Oвошје полно со витамини!
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Постојат над 200 различни видови на малини, но генерално се поделени според бојата во три поголеми групи. Според една старогрчка легенда, малините најпрво биле бели, но кога нифата Ида сакала да набере за да го смири малиот Јупитер, случајно се боцнала и од крвта малините станале црвени. Се смета дека малината важи за најценето овошје […]

 • КАЈСИЈА: Златен плод на Сонцето!
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Виталните стогодишници од пакистанската долина Хунза се добар пример на делувањето на природната медицина. Тајната на нивната долговечност се крие во едно овошје – кајсија. Здравствените користи на ова овошје се навистина импресивни!        Кајсијата често ја нарекуваат „кралско овошје“. Долго време се сметало дека нејзина татковина е Ерменија. Подоцна е утврдено дека […]

 • ПИПЕРКА: Зеленчук и лек!
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Сега е времето на пиперките. Тие не само што се многу вкусни, туку претставуваат и права ризница на корисни и здрави состојки (минерали, витамини, каротиноиди, флавониди). Пиперките можат да бидат благи, или толку лути што многу луѓе ги сметаат за незаменлив афродизијак. Пиперката има разни бои и форми, а воопшто не е правило дека црвените […]

 • ПРАСКА: Црвено-жолтата кралица на летото!
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Синоним за летото е секако праската. Иако може да се најде веќе во пролет, сезоната оди до крајот на летото. Овој сочен плод од дрвото Prunus persica е со тркалезна форма со црвена жолта боја, а површината и е покриена со мов. Постојат повеќе видови на праски, а обично се делат на каланка (оние од […]

 • ДОМАТ: Господар на трпезата, чувар на здравјето!
  Posted in: Здрава храна, Магазин

  Доматот е вкусен и лековит зеленчук. Кај нас доматот доста се одгледува и често се користи во исхраната, било како свеж, во форма на сок или како додаток на јадењата. Доматите потекнуваат од Мексико и Централна Америка и биле култивирани уште од Астеките и Инките. Подоцна, доматите се пренесени во Шпанија, Португалија, Италија и Франција. […]

Временска прогноза